پنج شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

طرز تهیه کرپ فرانسوی ساده و خوشمزه ، همراه با ریزه کاری های مفید

اشتراک:
طرز تهیه کرپ فرانسوی آشپزی و شیرینی
با ریزه کاری ها و فوت و فن های مفید در طرز تهیه کرپ فرانسوی آشنا خواهید شد. این کرپ با فیلینگ توت فرنگی آماده می شود و می تواند ایده ای جذاب برای وعده صبحانه و یا دسر باشد.

کرپ یکی از شناخته شده ترین دسرهای فرانسوی است و گرچه با فیلینگ های مختلفی (مواد داخل کرپ) تهیه می شود ولی نوع ساده و کلاسیک آن همیشه طرفدار دارد. در زیر با طرز تهیه کرپ فرانسوی و ریزه کاری های آن آشنا می شوید.

طرز تهیه کرپ فرانسوی

برای پر کردن داخل کرپ می توان از چیزهای مختلفی مثل نوتلا، نارگیل و یا کارامل استفاده کرد و همگی آنها به عنوان فیلینگ کرپ گزینه های خوب و خوشمزه ای هستند ولی به گزارش پرشین وی کرپ با فیلینگ توت فرنگی [مثل نمونه ای که در زیر با آن آشنا خواهید شد] نوع ساده و کلاسیک این دسر محسوب می شود.

به خصوص این کرپ در طول فصل بهار به دلیل داشتن توت فرنگی های آب دارتر، رسیده تر و شیرین تر خوشمزه تر خواهد شد.

مواد لازم برای کرپ

 • دو عدد تخم مرغ
 • یک چهارم پیمانه کره، آب شده
 • دو و یک دوم قاشق غذاخوری شکر
 • یک دوم پیمانه آرد چند منظوره
 • یک دوم پیمانه شیر
 • یک هشتم پیمانه آب
 • یک دوم قاشق چایخوری وانیل
 • مقدار بسیار کمی نمک

مواد لازم برای داخل کرپ (فیلینگ)

 • ۱ پیمانه خامه فرم گرفته
 • ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری پودر قند (برای مزه دار کردن)
 • یک دوم قاشق چایخوری عصاره وانیل
 • برش های توت فرنگی تازه
طرز تهیه کرپ فرانسویکرپ فرانسوی با فیلینگ توت فرنگی

مراحل طرز تهیه کرپ فرانسوی

مرحله ۱

تمام مواد به جز آرد را با همزن زده و با هم مخلوط کنید. سپس آرد را کم کم اضافه کرده و تنها در حدی مخلوط کنید که در مواد یکی شود، نباید زیاد هم بزنید.

مرحله ۲

اجازه دهید خمیر کرپ به مدت ۱۰ دقیقه استراحت کند. سپس قبل استفاده، یک بار مختصر آن را هم بزنید.

مرحله ۳

ماهیتابه نچسب ۶ اینچی را با کره چرب کرده و روی شعله متوسط قرار دهید. به اندازه حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از خمیر را داخل ماهیتابه ریخته و سر ماهیتابه را کمی به اطراف کج کنید تا مواد در تمام سطح داخل ماهیتابه پخش شود.

مرحله ۴

هر طرف کرپ را به مدت ۳۰ ثانیه بپزید و با یک کفگیر بزرگ اطراف کرپ را از ماهیتابه آزاد کنید تا به لبه های ماهیتابه نچسبیده باشد. به گزارش پرشین وی اگر با این کار کرپ از لبه های ماهیتابه جدا شد یعنی کرپ آماده برگرداندن است ولی اگر جدا نشد یعنی هنوز به خوبی آماده نشده و ۱۰ الی ۱۵ ثانیه بعد دوباره امتحان کنید.

در این مرحله از طرز تهیه کرپ فرانسوی ، پس از آماده شدن یک طرف کرپ، آن را برگردانید تا طرف دیگر خمیر بپزد و سپس از ماهیتابه خارج کرده و اجازه دهید خنک شود.

مواد خمیر کرپمیزان غلظت خمیر کرپ و پخش کردن در سطح ماهیتابه

طرز تهیه فیلینگ و یا مواد داخل کرپ

مرحله اول

به سادگی خامه فرم گرفته را با همزن دستی و یا همزن ایستاده بزنید تا به شکل قله های نرم درآید. سپس پودر قند، عصاره وانیل را افزوده و هم بزنید تا قله های سفت شکل بگیرد.

مرحله دوم

یک لایه خامه روی هر یک از کرپ ها زده و مقداری از برش های توت فرنگی را روی آن قرار دهید. سپس کرپ را رول کنید گویی که می خواهید آن را بپیچید.

نکات مفید در طرز تهیه کرپ فرانسوی و تفاوت بین کرپ و پنکیک

اگر هیچ گونه تجربه قبلی از پخت کرپ ندارید، نگران نباشید چرا که تهیه این دسر نه به وسیله و نه به مواد خاصی نیاز دارد. در واقع کرپ فرانسوی شباهت زیادی به پخت پنکیک دارد. هنگامی که شروع به همزدن مواد می کنید متوجه خواهید شد که خمیر کرپ بسیار رقیق تر از خمیر پنکیک است.

وقتی خمیر پنکیک را با قاشق برمی دارید، به آرامی داخل ماهیتابه سرازیر می شود ولی برعکس خمیر کرپ، بسیار رقیق تر و به غلظت سوپ شبیه است و سریع از داخل قاشق به ماهیتابه سرازیر می شود چرا که کرپ بسیار نازک تر از پنکیک است. بنابراین وقتی خمیر کرپ را به داخل ماهیتابه می ریزید به سادگی می توانید آن را در تمام ماهیتابه پخش کنید.

درست مثل تجربه پخت پنکیک، اگر برای اولین بار می خواهید کرپ درست کنید، ممکن است نتیجه زیبایی نداشته باشد و معمولا یکی از دلایل این امر بیش از اندازه چرب کردن ماهیتابه است.

ویپینگ کرم یا خامه فرم گرفتهغلظت پیشنهادی برای خامه فرم گرفته فیلینگ

ترفندی برای اندازه گیری روغن (کره) برای سرخ کردن کرپ ها

یکی از راه حل ها برای اجتناب از بیش از اندازه چرب شدن ماهیتابه این است که می توانید قالب کره را در دست گرفته و فقط آن را روی سطح ماهیتابه بمالید و همان کفایت می کند ولی اگر طبق معمول قطعه کوچکی از کره برش زده و داخل ماهیتابه بریزید، احتمال زیاد شدن کره و تاثیر روی غلظت کرپ زیاد می شود. (دست کم در کرپ اول یا دوم این مسئله پیش خواهد آمد.)

با مالیدن قالب کره به ماهیتابه، از طرفی ماهیتابه به اندازه ای که کرپ به آن نچسبد چرب می شود و به گزارش پرشین وی از طرف دیگر روی غلظت خمیر کرپ تاثیر نمی گذارد.

به عنوان جایگزین کرده در طرز تهیه کرپ فرانسوی ، می توانید از اسپری روغن نیز استفاده کنید ولی باید مراقب باشید بسیار مختصر اسپری بزنید چرا که در بسیاری از اسپری های روغن، کنترل میزان روغنی که به ظرف پاشیده می شود، سخت است.

تفاوت دیگر پنکیک و کرپ

همچنین برخلاف پنیک، کرپ پف نمی کند چرا که در داخل مواد اولیه آن از بیکینگ پودر استفاده نمی شود. کرپ فرانسوی فوق العاده نازک و تخت باقی می ماند. به همین دلیل معمولا مواد فیلینگ را داخل آن می پیچند، به نحوی که مثل پوست روی مواد فیلینگ کشیده شده است.

برای خامه فیلینگ، پیشنهاد می شود از خامه فرم گرفته با غلظت زیاد استفاده کنید چرا که اگر خامه رقیق باشد احتمال تراوش آن از داخل کرپ [ به خصوص در حین رول کردن کرپ] زیادتر می شود.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: monpetitfour

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس