دسر محلبی ترکیه ای و دو نوع طرز تهیه آسان با آرد برنج و بدون آرد برنج

اشتراک:
دسر محلبی ترکیه ای آشپزی و شیرینی
محلبی نوعی پودینگ شیر است که به یکی از دسرهای معروف در سراسر ترکیه، خاورمیانه و فراتر از آن تبدیل شده است . قدیمی ترین دستورالعمل های این دسر به حدود یک هزار سال قبل برمی گردد و از همان ابتدا به شیوه های مختلفی با شیر به شکل پودینگ یا کاستارد درست می کردند.

محلبی نوعی پودینگ شیر است که به یکی از دسرهای معروف در سراسر ترکیه، خاورمیانه و فراتر از آن تبدیل شده است. در زیر با راهنمای طرز تهیه دسر محلبی ترکیه ای و تاریخچه مختصری از آن آشنا می شوید.

دسر محلبی ترکیه ای

گفته می شود محلبی شهرت خود را زمانی به دست آورد که یک آشپز ایرانی آن را برای یک ژنرال عرب به نام مهلب بن ابی صفره سرو کرد و او آنقدر این دسر را دوست داشت که آن را به نام خودش نامید (کسی نام آن آشپز را نمی داند). گرچه از آنجا که “حلیب” در زبان عربی به شیر اطلاق می شود، شاید این داستان را باید با کمی تردید بپذیریم.

قدیمی ترین دستورالعمل های این دسر به حدود یک هزار سال قبل برمی گردد و از همان ابتدا به شیوه های مختلفی با شیر به شکل پودینگ یا کاستارد درست می کردند. به گزارش پرشین وی اصلی ترین ماده در این دسر همیشه شیر تازه است ولی قوام دهنده آن مواد مختلفی می تواند باشد. آرد برنج رایج ترین قوام دهنده برای این دسر است و هنوز تا امروز محبوب ترین نوع باقی مانده است. نسخه دیگری از این دسر با تخم مرغ درست می شود که آن را تبدیل به نوعی دسر کاستارد می کند.

نوع سوم دسر محلبی ترکیه ای که شاید در بین خوانندگانی که اطلاع کمی از غذاهای ترکیه دارند ناشناس تر است، طبخ آن با برنج و تکه های کوچک گوشت مرغ است! این نسخه امروزه یکی از غذاهای محبوب در ترکیه محسوب می شود و آن را به سادگی”تاووک گوسو” (سینه مرغ) می نامند.

جزئیات بیشتر دسر محبوب عثمانی ها

عثمانی ها عاشق دسر بودند و برای آنها به اندازه غذاهایشان با برنج و گوشت اهمیت داشت. با وجود اینکه تا قرن ۱۷ام، تهیه شیر تازه در استانبول بسیار سخت بود، دسر محلبی یکی از دسرهای ثابت و محبوب سلطان های عثمانی به شمار می رفت.

در زیر با دو دستورالعمل مختلف برای پخت دسر محلبی آشنا خواهید شد که یکی از آنها بدون آرد برنج و دیگری با آرد برنج و مخلفات دیگر تهیه می شود.

مواد لازم:

 • ۱ لیتر (۴ فنجان) شیر پرچرب و با کیفیت
 • ۸۰ گرم (یک سوم فنجان) شکر
 • ۷۰ گرم نشاسته ذرت
 • ۲ قاشق چایخوری گلاب
 • ۴۰ گرم پسته (بدون نمک) ریز خرد شده
 • ۱ عدد انار کوچک

طرزتهیه دسر محلبی ترکیه ای شماره ۱:

مرحله ۱

ابتدا ۹۰۰ میلی لیتر (سه و یک دوم فنجان) از شیر را به همراه شکر در یک قابلمه روی حرارت متوسط رو به کم قرار دهید.

مرحله ۲

۱۰۰ میلی لیتر (یک دوم فنجان) باقیمانده از شیر را با نشاسته ذرت مخلوط کنید تا وقتی که نشاسته به خوبی حل شود. سپس به محض اینکه شیر نزدیک به جوش آمدن بود، مخلوط شیر و نشاسته را اضافه کرده و به شدت هم بزنید. مخلوط نسبتا فوری غلیظ و سفت می شود. اجازه دهید حدود ۳ تا ۴ دقیقه دیگر روی حرارت باقی بماند چرا که با این کار باعث می شود هر گونه طعم خامی نشاسته از بین برود. حرارت را خاموش کرده و سپس گلاب را به مواد اضافه کرده و به خوبی هم بزنید.

مرحله ۳

مواد محلبی را در کاسه های دسر مناسب که برای سرو در نظر گرفته اید، تقسیم کنید. موادی که در این دستور ارائه شده برای ۴ نفر است ولی به گزارش پرشین وی شما می توانید طبق دلخواه تان محلبی را در ظروف کوچکتر یا کاسه بزرگ سرو کنید. سپس دسر را به مدت ۴ ساعت و یا ترجیحا یک شب داخل یخچال قرار دهید.

مرحله ۴

قبل از سرو دسر محلبی ترکیه ای ، مقداری پودر پسته و دانه های انار (و یا مواد انتخابی خودتان) روی آن قرار دهید. علاوه بر این اگر دسرهای شیرین تر را ترجیح می دهید می توانید دو قاشق چایخوری عسل نیز روی آن بریزید.

تعدادی از مواد جایگزین برای طعم

طعم جایگزین ۱: می توانید مقداری دانه حل خرد شده را در مرحله ۱ این دسر به شیر اضافه کنید و سپس قبل از اضافه کردن مخلوط نشاسته در مرحله ۲، آن را از دسر خارج کنید.

طعم جایگزین ۲: دانه ها و غلاف نصف وانیل را در مرحله ۱ به شیر اضافه کنید. سپس قبل از افزودن مخلوط نشاسته، آن را از محلبی خارج کنید.

طعم جایگزین شماره ۳: می توانید گلاب را با آب شکوفه پرتقال جایگزین کنید.

پیشنهادات دیگر برای تزئین روی محلبی

پیشنهاد ۱: هر گونه میوه فصل و یا میوه های خانواده توت را به شکل زیبا خرد کنید و روی دسر قرار دهید. همچنین اگر می خواهید میوه را بیشتر از حد تزئین استفاده کنید، می توانید میوه را در کنار دسر سرو کنید.

پیشنهاد ۲: می توانید هر مغز آجیل دیگری را جایگزین پسته کنید.

شماره ۳: مقداری پودر نارگیل و یا پودر دارچین روی دسر بپاشید.

پیشنهاد ۴: یک قاشق چایخوری مربای گل رز و یا هر مربای دیگری را روی دسر قرار دهید.

طرز تهیه شماره ۲ برای دسر محلبی ترکیه ای با آرد برنج و خامه

مواد لازم:

 • ۴ فنجان یا ۱ لیتر شیر پرچرب
 • ۷ قاشق غذاخوری نشاسته ذرت یا ۱۲ قاشق غذاخوری آرد برنج
 • سه چهارم یا یک فنجان شکر (بستگی به ذائقه دارد)
 • ۱ فنجان خامه همزده (ویپینگ کریم) (اختیاری: در صورت عدم تمایل به گزارش پرشین وی می توانید آن را با ۱ لیوان شیر جایگزین کنید.)
 • ۵ قاشق چایخوری هل آسیاب شده یا ۱ قاشق غذاخوری آب شکوفه پرتقال و یا ۱ قاشق غذاخوری گلاب
 • پسته برای گارنیش (تزئین) و یا هر آجیل دلخواه ویا پودر نارگیل و کشمش

طرزتهیه:

مرحله ۱: در قابلمه شیر، خامه، شکر، نشاسته ذرت یا آرد برنج را مخلوط کرده و هم بزنید تا حل شود.

مرحله ۲: قابلمه را روی شعله متوسط قرار دهید و به طور مداوم چند دقیقه ای هم بزنید تا مخلوط غلیظ شود و به غلظت پودینگ برسد. حتما حرارت را کم کرده و به همزدن ادامه دهید تا شیر به ته ظرف نچسبد و نسوزد.

مرحله ۳: مواد محلبی را از روی حرارت برداشته و طعم انتخابی خود را (هل یا شکوفه پرتقال یا گلاب) را اضافه کنید.

گام ۴: در این مرحله دسر را داخل فنجان های دسر ریخته و ۲ الی ۳ ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله ۵: هنگام سرو دسر آن را با آجیل، پودر نارگیل یا کشمش تزئین کرده و از آن لذت ببرید.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: vidarbergum، hungrypaprikas

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس