چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

طرز تهیه کاباک تاتلیسی ، دسر کدو حلوایی بسیار آسان ترکیه ای

اشتراک:
طرز تهیه کاباک تاتلیسی آشپزی و شیرینی
با ریزه کاری ها و طرز تهیه کاباک تاتلیسی ترکیه ای که نوعی دسر کدو حلوایی بسیار آسان و تنها با سه مواد اولیه است آشنا شوید. این دسر یکی از ایده های پیشنهادی برای فصل پاییز و فراوانی کدو حلوایی است.

آیا تاکنون پیش آمده کدو حلوایی را به تنهایی برای دسر صرف کنید؟ شاید قبلا دسر کدو حلوایی را با ترکیب انواع و اقسام مواد اولیه امتحان کرده باشید ولی به لطف نوعی دسر کدو حلوایی ترکی می توانید به سادگی تنها با سه مواد اولیه دسری خوشمزه را تهیه کرده و از آن لذت ببرید. در زیر با ریزه کاری های طرز تهیه کاباک تاتلیسی ترکیه ای آشنا می شوید.

طرز تهیه کاباک تاتلیسی ترکیه

دسر کدو حلوایی کاباک تاتلیسی یکی از رایج ترین دسرها در بین مردم ترکیه است تا حدی که ۹۹% مردمی که در این فصل سال کدو حلوایی از بازار تهیه می کنند تهیه این نوع دسر را در برنامه خود دارند، حتی به گزارش پرشین وی رایج است فروشندگان بسته های کدوحلوایی خرد و تمیز شده و آماده پخت را برای تهیه این دسر عرضه می کنند.

مواد لازم:

  • ۴۵۰ گرم کدو حلوایی (پس تمیز کردن)
  • سه چهارم پیمانه شکر
  • ۲ قاشق غذاخوری ارده
  • پسته یا بادام برای گارنیش (اختیاری)

مرحله اول – تمیز و خرد کردن کدو حلوایی

کدو حلوایی را به دو نیم برش بزنید. به خوبی آنها را شسته و تخمه های آن را خارج کرده و سپس آن را به قطعات درشت برش بزنید. کدو حلوایی ها را داخل قابلمه ای بزرگ ریخته و روی هر یک از آنها شکر بریزید.

طرز تهیه کاباک تاتلیسیتمیز کردن خرد کردن و شکرپاشی کردن کدو حلوایی

مرحله دوم – خارج کردن آب کدو حلوایی با کمک شکر

در این مرحله از طرز تهیه کاباک تاتلیسی درب قابلمه را گذاشته و یک شبانه روز و یا حداقل ۶ ساعت کنار بگذارید. در طول این مدت آب تکه های کدو حلوایی خارج می شود، بنابراین دیگر نیاز نیست برای به جوش آوردن آنها آب اضافه کنیم.

مرحله سوم (روش پخت روی اجاق گاز)

روش ۱: قابلمه را روی شعله متوسط قرار دهید و اجازه دهید به جوش بیاید، اجازه دهید با درب باز جوش بخورد تا زمانی که بسیار نرم شود. سپس در همان قابلمه اجازه دهید خنک شود.

(روش پخت داخل فر)

روش ۲: فر را از قبل روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد/ ۳۷۵ درجه فارنهایت گرم کنید. به گزارش پرشین وی تکه های کدو حلوایی را داخل سینی فر قرار دهید. آب کدو حلوایی را روی همه کدوها بریزید. به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و یا تا زمانی که نرم شوند داخل فر قرار دهید. سپس اجازه دهید به طور کامل خنک شود.

مرحله چهارم – سرد کردن کدو حلوایی پخته شده

در ادامه طرز تهیه کاباک تاتلیسی ، پس از اینکه به میزان کافی کدو حلوایی ها سرد شدند، به یک ظرف دیگر منتقل کنید. به مدت ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

دسر کدو حلواییسرو کدو حلوایی با مغز آجیل

مرحله پنجم – سرو کدو حلوایی با ارده

سپس مقداری روی آنها ارده ریخته و سرو کنید.

مرحله ششم – گارنیش با مغز آجیل

به صورت اختیاری می توانید با گردو و یا پسته خرد شده روی این دسر را تزئین کنید.

نکاتی درباره سرو کاباک تاتلیسی

نکته شماره ۱: به محض پختن کدو حلوایی، آنها را فوری به ظرف مد نظرتان برای سرو منتقل نکنید چرا که شکل خود را از دست می دهد. بنابراین باید اجازه دهید به میزان کافی خنک شود و علاوه بر این مدتی نیز در یخچال قرار دهید.

نکته شماره ۲: این دسر به صورت سرد و یا خنک شده در دمای محیط سرو می شود. می توانید آن را در کنار خامه، ارده، مغزهای آجیل دلخواه و یا بستنی ترکیه ای سرو کنید.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: giverecipe

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس