پنج شنبه, ۳ فروردین , ۱۴۰۲

طرز تهیه بنانا برد (نان موزی) با دسترس ترین مواد موجود در آشپزخانه

اشتراک:
طرز تهیه بنانا برد آشپزی و شیرینی
بنانا برد و یا نان موزی نوعی نان بسیار معروف و پرطرفدار است که در اکثر نقاط دنیا تهیه می شود و یکی از مزایای عالی آن استفاده از رایج ترین مواد موجود در منزل است و علاوه بر این برای وقت هاییست که می خواهید از موزهای رسیده به نحو دیگری استفاده کنید.

در زیر با نوعی طرز تهیه بنانا برد بسیار پایه و با موادی که بیشتر وقت ها در منزل یافت می شود آشنا می شوید که ترکیب مواد با هم حدود ۱۰ دقیقه و میزان انتظار شما برای آماده شدن آن حداقل ۵۰ دقیقه وقت نیاز دارد.

طرز تهیه بنانا برد

بنانا برد و یا همان نان موزی و یا کیک موزی از آن مدل کیک هایی است که باید مواد آن آنقدر در دسترس باشد که هر زمان موزهای رسیده در خانه وجود داشت بتوانید آن را درست کنید تا به گزارش پرشین وی از خراب شدن موزها نیز جلوگیری شود. بنابراین در انتهای مطلب جایگزین های دیگر برای مواد لازم را درج کردیم که می توانید آنها را نیز مد نظر قرار دهید.

مواد لازم:

 • اسپری روغن
 • ۸ قاشق غذاخوری کره
 • ۱ فنجان شکر دانه ریز
 • ۲ عدد تخم مرغ بزرگ
 • یک چهارم فنجان شیر
 • ۱ قاشق چایخوری عصاره وانیل
 • ۳ عدد موز متوسط، بسیار رسیده
 • ۲ فنجان آرد
 • ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین
 • یک چهارم قاشق چایخوری نمک
 • یک دوم فنجان مغز آجیل خرد شده و یا چیپس شکلات (اختیاری)

وسایل مورد نیاز:

 • قالب لوف کیک ۸*۵ اینچ
 • کاغذ شیرینی پزی
 • کاسه بزرگ
 • همزن دستی و یا چنگال برای همزدن با دست و یا همزن برقی
 • کفگیر

مرحله به مرحله طرز تهیه بنانا برد :

مرحله یکم: فر را در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم کرده و قالب را آماده کنید.

طبقات فر را به نحوی تنظیم کنید که قالب کیک را در بخش یک سوم زیرین قرار بگیرد و فر را از قبل روی ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم کنید. کاغذ شیرینی پزی را داخل قالب لوف کیک پهن کنید و اجازه دهید اضافه های کاغذ از لبه های قالب مقداری آویزان بماند. سپس داخل قالب را اسپری روغن بزنید.

نکته: اگر قصد استفاده از مغزهای آجیل دارید، از قبل آنها را به مدت ۱۰ دقیقه داخل فر تُست کنید.

طرز تهیه بنانا بردنان موزی ساده و خوشمزه

مرحله دوم: کره را آب کنید.

کره را داخل مایکروویو و یا روی شعله کم اجاق گاز، گرم کنید.

راز شبیه شدن بنانا برد به کیک موزی

(نکته: اگر دوست دارید نان موزی شما بیشتر به کیک شباهت داشته باشد، در این مرحله به صورت جایگزین کره را تا حد نرم شدن گرم کرده و آن را ذوب نکنید و در مرحله بعد مقداری شکر به آن اضافه کرده و با همزن برقی بافتی خامه ای با کره و شکر درست کنید.)

مرحله سوم: کره و شکر را مخلوط کنید.

در ادامه طرز تهیه بنانا برد ، کره آب شده و شکر را در داخل کاسه بزرگی ریخته و تا وقتی مواد با هم ترکیب شود، با همزن یا چنگال هم بزنید.

مرحله چهارم: تخم مرغ را اضافه کنید.

تخم مرغ ها را داخل کاسه شکسته و تا وقتی کاملا با مواد یک دست شود، هم بزنید.

مرحله پنجم: شیر و وانیل را اضافه کنید.

شیر و وانیل را به مواد بنانا برد اضافه کنید.

مرحله ششم: موزها را له کنید.

موزها را پوست کنده و به کاسه اضافه کنید، با استفاده از همزن و یا چنگال آن را داخل مواد له کنید. به دلخواه موزها را بسیار ریز و یا با تکه های درشت له کنید. (نکته اگر قصد دارید موزها کاملا له شوند پس بهتر است آنها را به صورت مجزا در یک ظرف دیگر له کرده و سپس به مواد اضافه کنید.)

کاربرد کفگیر به جای همزن در مراحل زیر

مرحله هفتم: آرد، جوش شیرین و نمک را اضافه کنید.

بعد اندازه گیری آرد، جوش شیرین و نمک، آنها را به کاسه مواد اضافه کرده و همزن را کنار گذاشته و با کفگیر مواد را (بسیار جزئی) هم بزنید، در حدی که صرفا آرد خشک قابل مشاهده نباشد. (در این مرحله نباید زیاد هم بزنید.)

مرحله هشتم: مغزهای خرد شده آجیل را اضافه کنید.

در این بخش از طرز تهیه بنانا برد ، اگر قصد استفاده از مغز آجیل دارید اکنون زمان افزودن مغز آجیل و یا چیپس شکلات به مواد است و آنها را نیز بسیار به آرامی در خمیر یکی کنید (در این مرحله نیز نباید مواد را هم بزنید و صرفا باید مغز آجیل و چیپس شکلات را به مواد اضافه کنید.)

روش تهیه کیک و نان موزیبنانا برد بعد خارج شدن از قالب لوف کیک

مرحله نهم: خمیر را داخل قالب بریزید.

خمیر نان موزی را داخل قالبی که از قبل آماده کردید ریخته و به گزارش پرشین وی با کفگیر روی آن را صاف کنید.

نکاتی درباره زمان پخت نان موزی

مرحله دهم: بنانا برد را به مدت ۵۰ تا ۶۵ دقیقه بپزید.

بنانا برد را تا حدی که روی کیک به رنگ قهوه ای تیره کاراملی در آمده و مقداری از رگه های زرد رنگ داخل نان مشخص باشد، بپزید. برای اطمینان از پخته شدن نان یک خلال دندان و یا چنگال وسط نان موزی فرو کرده و اگر تمیز بیرون آمد یعنی آماده است. (گرچه زمان پخت در این مرحله ۵۰ تا ۶۵ دقیقه گفته شده ولی با این حال باز هم این میزان بستگی به میزان رطوبت موزها و خمیر نان دارد، بنابراین بعد ۵۰ دقیقه، هر پنج دقیقه چک کنید.)

مرحله یازدهم: ۱۰ دقیقه قالب کیک خنک شود.

بعد از بیرون آوردن قالب از فر، اجازه دهید بنانا برد داخل قالب و یا روی شبکه سیمی به مدت ۱۰ دقیقه خنک شود، این کار باعث می شود به سادگی بیشتری از قالب جدا شود.

مرحله دوازدهم: کیک را از قالب جدا کرده و ده دقیقه دیگر خنک شود.

لبه های اضافه کاغذ شیرین پزی را مثل دسته گرفته و آن را از قالب در آورید و روی شبکه سیمی خنک کننده قرار دهید. قبل از اینکه نان را برش بزنید، ۱۰ دقیقه دیگر اجازه دهید خنک شود.

جایگزین های مناسب برای مواد طرز تهیه بنانا برد

می توان گفت طرز تهیه بنانا برد در طول ۵۰ سال گذشته تقریبا یکسان بوده و از آنجا که مواد آن عمومیت دارد در هر کشوری با تغییرات جزئی قابل تهیه است. مواد اصلی بنانا برد آرد، شکر، کره، تخم مرغ، شیر و جوش شیرین است که معمولا در اکثر آشپزخانه ها یافت می شود.

شما می توانید نیمی از آرد کامل گندم را با نیمی از آرد کامل از غلات دیگر جایگزین کنید. شکر قهوه ای را نیز می توانید جایگزین شکر سفید کنید که در این صورت بافت نان حجیم تر و مرطوب تر می شود و یا به طور کلی شکرسفید دانه ریز را با شکری که در دسترس دارید جایگزین کنید.

روغن و یا مارگارین را می توان به جای کره استفاده کرد و شیر بادام، کفیر و باترمیلک و یا حتی آب می توانند جایگزین های مایع برای این نان باشد. به گزارش پرشین وی همچنین نان موزی را می توان فقط با یک عدد تخم مرغ نیز درست کرد (گرچه پخت این کیک را بدون تخم مرغ امتحان نکردیم ولی به احتمال زیاد بدون تخم مرغ نیز نان خوشمزه ای خواهد شد.)

نکته: با وجود اینکه اکثر مواد این کیک را می توانید با مواد در دسترس تغییر دهید ولی به خاطر داشته باشید که نباید جوش شیرین این نان را تغییر دهید!

آیا موزها حتما باید رسیده باشد؟

برای این طرز تهیه بنانا برد حتما از موزهای رسیده استفاده کنید. وقتی پوست موزها شروع به لکه دار شدن شد و یا موز آنقدری نرم شد که دیگر مناسب صرف آن به عنوان اسنک و میوه نبود، وقت آماده کردن نان موزی است. علاوه بر این هرچه موز رسیده تر باشد، طعم آن در نان قوی تر خواهد بود.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: thekitchn

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
آرون گروپس
آشپزی
بیشتر >
فرادرس