دوشنبه, ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱

طرز تهیه تیرامیسو لیوانی بدون تخم مرغ ، مجلسی و خوشمزه

اشتراک:
طرز تهیه تیرامیسو لیوانی آشپزی و شیرینی
با آموزش بسیار ساده و چند دقیقه ای طرز تهیه تیرامیسو لیوانی بدون کاربرد تخم مرغ آشنا شده و آن را برای خانواده و مهمان هایتان سرو کنید.

تیرامیسو یکی از محبوب ترین و معروف ترین دسرهای ایتالیایی است که به طور معمول در ظرفی بزرگ و تعداد زیادی تخم مرغ تهیه می شود ولی تفاوت طرز تهیه تیرامیسو لیوانی که در زیر با آموزش آن آشنا می شوید با دیگر نمونه های مشابه این است که بدون تخم مرغ آماده شده و می توانید آن را به میزان کم و داخل لیوان، فنجان و یا شیشه مربای کوچک سرو کنید.

طرز تهیه تیرامیسو لیوانی

گرچه تیرامیسو لیوانی زیر بدون تخم مرغ است ولی با این حال به گزارش پرشین وی چیزی از تیرامیسو با تخم مرغ کم ندارد و خامه ای و بسیار خوشمزه است. علاوه بر این اگر تصور می کنید درست کردن تیرامیسو کار پیچیده ایست، می توانید این دسر را امتحان کنید که حتی ممکن است تنها در عرض ۱۰ دقیقه آماده شود.

مواد لازم:

  • ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) قهوه
  • ۱۲ تا ۱۸ عدد بیسکوییت لیدی فینگر
  • ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) خامه سنگین (هوی کریم) – سرد
  • ۱ فنجان (۲۲۵ گرم) پنیر ماسکارپونه – در دمای محیط
  • یک دوم فنجان (۶۰ گرم) پودر قند
  • ۱ قاشق چایخوری عصاره وانیل
  • پودر کاکائو برای الک کردن روی تیرامیسو
طرز تهیه تیرامیسو لیوانیخیساندن لیدی فینگرها در قهوه سرد از قبل آماده شده

مراحل طرز تهیه تیرامیسو لیوانی

مرحله اول

پس از آماده کردن یک فنجان قهوه، آن را کنار گذاشته تا خنک شود.

مرحله دوم

خامه را آماده کنید: در کاسه ای بزرگ، خامه، عصاره وانیل و پودر قند را هم بزنید تا به شکل قله های سفت دربیاید. در کاسه مجزای دیگری پنیر ماسکارپونه را در حدی که نرم شود هم بزنید و بعد به آرامی خامه را در پنیر ماسکارپونه یکی کنید. سپس این مخلوط را به داخل کیسه قیف خامه زنی منتقل کرده و کنار بگذارید.

مرحله سوم – نحوه قرار دادن خامه و بیسکوییت در لیوان

اکنون وقت چیدمان مواد روی هم است: بیسکوییت لیدی فینگر را به نوبت در فنجان قهوه که از قبل آماده کردید، فرو برده و سپس داخل ته لیوان قرار دهید. (برای جا دادن بیسکوییت ته لیوان، ممکن است مجبور باشید بیسکوییت ها را بشکنید.)

سپس با قیف روی بیسکوییت ها یک لایه خامه بزنید، و دوباره یک لایه بیسکوییت آغشته به قهوه را روی خامه قرار دهید و دوباره یک لایه خامه روی آنها بزنید. به گزارش پرشین وی آخرین لایه بیسکوییت و خامه را نیز داخل لیوان بچینید به نحوی که بالاترین لایه، خامه باشد.

چیدمان دسر در لیوانچیدمان سه لایه بیسکوییت و سه لایه خامه در یک لیوان بزرگ
  • در این دستور از سه لایه خامه و بیسکوییت برای لیوان های بزرگ استفاده شده ولی اگر لیوان هایتان کوچکتر باشد می توانید تیرامیسو را در دو لایه قرار دهید.
  • با میزان مواد ارائه شده در این دستور می توانید ۴ لیوان/ فنجان بزرگ و یا ۶ تا ۸ لیوان/ فنجان متوسط تیرامیسو تهیه کنید.

مرحله چهارم

روی لیوان ها را پوشانده و آنها را به مدت ۴ ساعت و یا یک شبانه روز داخل یخچال قرار دهید.

مرحله پنجم

قبل از سرو تیرامیسو، روی لیوان ها پودر کاکائو (و پودر قند) الک کنید.

تیرامیسو بدون تخم مرغپوشاندن روی تیرامیسوها با یک کیسه پلاستیکی قبل از قرار دادن در یخچال

سوالات رایج درباره طرز تهیه تیرامیسو لیوانی

تیرامیسو چیست؟

تیرامیسو نوعی دسر ایتالیایی با طعم قهوه است که از بیسکوییت های لیدی فینگر غوطه ور شده در قهوه، پنیر ماسکارپونه، کرم کاستارد، تخم مرغ و پودر کاکائو تهیه می شود. معنی تحت لفظی تیرامیسو نیز به معنی “منو انتخاب کن” و یا “مرا شاد کن” است.

آیا می توانیم تیرامیسو لیوانی را از قبل آماده کرده و کنار بگذاریم؟

تیرامیسو را می توان از ۱ تا ۲ روز قبل سرو، سر پوشیده داخل یخچال نگه داشت و به طور کلی تا ۴ روز می توان در یخچال نگهداری کرد. همچنین تیرامیسو را قبل از سرو تا مدت ۲ الی ۳ ساعت می توانید خارج یخچال نگه دارید و پس از این مدت خراب می شود. به خاطر داشته باشید هنگام سرو، مقداری پودر قند نیز روی آن الک کنید.

آموزش ساده تیرامیسوتیرامیسوی بدون تخم مرغ آماده سرو و تزئین شده با پودر کاکائو

جایگزین پنیر ماسکارپونه برای تهیه دسر تیرامیسو چیست؟

ماسکارپونه نوعی پنیر خامه ای پرچرب است که کمی طعم شیرین دارد. هیچ پنیر دیگری دقیقا طعم ماسکارپونه را ندارد. گرچه پنیر خامه ای های معمولی پرچرب کمی طعم ترش دارند ولی نزدیکترین جایگزین به پنیر ماسکارپونه هستند. اگر به جای ماسکارپونه از پنیر خامه ای معمولی استفاده کنید، به گزارش پرشین وی انتظار طعم مشابه نداشته باشید ولی با این حال برخی تیرامیسو با این نوع پنیر را نیز دوست دارند.

آیا در طرز تهیه تیرامیسو لیوانی از تخم مرغ خام استفاده می شود؟

در بیشتر دستورالعمل های سنتی تیرامیسو، تخم مرغ خام وجود دارد و اگر تخم مرغ تازه باشد اشکالی ندارد. ولی در تیرامیسوهای رایج امروزی بسیاری بدون زرده تخم مرغ خام و یا به طور کلی بدون تخم مرغ و یا تنها با سفیده تخم مرغ و یا خامه سنگین به جای تخم مرغ استفاده می کنند

به جای خامه سنگین (هوی کریم) از چه چیزی می توان در تیرامیسو استفاده کرد؟

به جای هوی کریم می توانید از ۴ عدد سفیده تخم مرغ استفاده کنید. باید آنها را آنقدر هم بزنید تا به شکل قله های سفت دربیاید و سپس آن را با مخلوط ماسکارپونه یکی کنید. این نوع طبق روش ایتالیایی سنتی است ولی استفاده از خامه معمولا بافتی غنی تر و طعمی بهتر دارد ولی با این حال باز هم سلیقه ایست.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: thecookingfoodie

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آشپزی
بیشتر >
فرادرس