روش دیدن خواب خوب با ۱۱ راه کار موثر و مفید

اشتراک:
روش دیدن خواب خوب با ۱۱ راه کار موثر و مفید روانشناسی
با 11 روش دیدن خواب خوب آشنا شوید که می تواند در دیدن رویاهای بهتر در خواب های شبانه موثر باشد.

بیشتر مردم نمی دانند توانایی کنترل خواب هایشان را دارند و دانشمندان نیز آن را اثبات کرده اند. جزئیات چگونگی انجام این کار بستگی به رویایی دارد که امید دیدن آن را دارید. ممکن است یک رویای واضح و روشن از چیزی و یا در مورد محتوی خاصی باشد. یازده مورد روش دیدن خواب خوب در زیر پیشنهاد شده که در دیدن رویای خوب موثر است.

روش دیدن خواب خوب

به طور معمول انسان ها حدود ۲ ساعت از شب را خواب می بینند. ولی آِیا می توان به طور دقیق گفت خواب ها چه چیزی هستند؟ متاسفانه هیچ کسی نمی تواند جواب این سوال را بدهد. تئوری ها و فرضیه های مختلفی پیرامون موضوع خواب وجود دارد، به گزارش پرشین وی از جمله اینکه برخی بر این باورند که خواب ها در نتیجه واکنش مغز به برخی سرنخ های موجود در محیط و در طول مرحله خواب REM رخ می دهد.

برخی دیگر نیز معتقدند خواب ابزاری برای تقویت حافظه و تنظیم خلق و خوی انسانهاست. اینه چه خوابی ببینید می تواند در خلق و خوی روز شما اثر بگذارد، برای مثال اگر خواب بد ببینید گویی روزتان خراب شده است. خوشبختانه نکات و راه کارهایی ارائه شده که محرک دیدن خواب خوب هستند.

روش اول: صوت های خوب پخش کنید.

چه صدایی به نظر شما جذاب است؟ صدای امواج خروشان اقیانوس؟ دوست دارید خواب ساحل دریا را ببینید؟ اگر صدای مورد علاقه تان در محیط پخش شود، می تواند محرک دیدن خوابی باشد که به محیط اطراف مربوط است. با این وجود باید به خاطر داشه باشید میزان صدا را کنترل کنید چرا که می خواهید به شما آرامش دهد نه اینکه از خواب بیدار کند!

روش دیدن خواب خوب دوم: غذای مناسب مصرف کنید.

یکی دیگر از نکات دیدن خواب خوب این است که مراقب نوع رژیم غذایی خود باشید. بسیار مهم است از خوردن و نوشیدن هر چیزی که موجب بی قراری در خواب می شود، اجتناب کنید. از نوشیدنی های حاوی کافئین در طول شب بپرهیزید. شام باید حداقل دو ساع قبل خواب خورده شود. نباید غذاهای دیر هضم مصرف کنید. مواد غذایی سرشار از تریپتوفان نیز به داشتن خواب خوب کمک می کند.

روش دیدن خواب خوبچطور خواب خوب ببینیم

روش سوم: حواستان به قرص ها و داروهایتان باشد.

برخی داروها چرخه خواب را به هم می ریزند. خوردن قرص های ضد افسردگی شاید احساس بهتری در طول روز دهند ولی شب ها وضعیت شما را بدتر می کنند. به همین دلیل یکی از عوارض جانبی چنین داروهایی، دیدن کابوس های شبانه است. در زمان هایی که دچار این وضعیت می شوید باید با پزشک مشورت کنید. با توجه به عوارض جانبی که تجربه می کنید، این داروها ممکن است برایتان حذف شده و یا با داروی دیگری تغییر پیدا کند.

روش دیدن خواب خوب چهارم: برنامه ریزی شبانه داشته باشید.

افرادی که خواب مناسب و خوبی دارند معمولا خواب های بهتری هم می بینند. همین امر در مورد کسانی که برنامه مشخصی برای زمان قبل خواب و ساعت خواب مشخص دارند نیز صدق می کنند. نوع فعالیت هایی که قبل از رفتن به رختخواب انجام می دهید تا حد زیادی می تواند روی الگو خواب های شما اثرگزار باشد. داشتن ذهن مثبت، گوش دادن به موسیقی آرام و آرامش بخش و تمیز کردن اتاق خواب می تواند به خواب بهتر شبانه کمک کند و در کنار آن احتمال دیدن خواب های بهتر را نیز افزایش می دهد.

روش پنجم: حواستان به نوع قرار گرفتن بدن در خواب باشد.

یکی دیگر از نکات مفید برای دیدن خواب خوب این است که حواستان به نحوه خوابیدن باشد. از پوشاندن کامل خود بپرهیزید به خصوص اطراف بینی و دهان را نپوشانید چرا که به گزارش پرشین وی می تواند محرک خواب های خفگی و امثال آن باشد.

روش ششم: بوهای خوش در محیط پخش کنید.

بوهای خوش نیز نمونه دیگری از روش دیدن خواب خوب است چراکه می تواند محرک خواب های خوب باشد و در مقابل بوهای ناخوشایند نیز می تواند نتیجه معکوسی داشته باشد. حتی کسی که در خواب عمیق باشد، بازهم می تواند بوهای قوی را احساس کند. یکی از روش های ایجاد بوی خوش این است که روی بالش تان اسپری کنید و یا اینکه از خوش بو کننده های هوا استفاده کنید.

روش هفتم: تکنیک های کاهش استرس

یادگیری کمی از تکنیک های کاهش استرس نیز جواب خوبی به سوال “چطور خواب خوب ببینم” است. روش هایی همچون نوشتن افکار و خاطرات، مدیتیشن و یا انجام یوگا قبل خواب از روش های کاهش استرس است. برخی از تمرین های ساده می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. ماساژ کف سرنیز می تواند موجب ترشح سروتونین و ایندورفین شده و به خواب بهتر کمک کند.

روش دیدن خواب خوب هشتم: نوشتن خواب ها را شروع کنید.

معمولا چه نوع خواب هایی می بینید؟ تعداد کمی از مردم هستند که زحمت پیدا کردن معنی خواب هایشان را به خود می دهند. خواب های خود و همچنین تعبیری که از آن به ذهنتان می آید را بنویسید. مطالب مربوط به تعبیر خواب را خوانده و سعی در تحلیل خواب هایتان کنید.  وقتی متوجه دلایل احتمالی خواب های بد خود شوید، دیگر ترسی نخواهید داشت و ممکن است در عوض خواب های خوب ببینید. خواب خود را قبل از اینکه فراموش کنید و به محض بیدار شدن از خواب بنویسید.

رویاهای شبانهنحوه داشتن رویاهای بهتر در خواب

روش دیدن خواب خوب نهم: با پزشک مشورت کنید.

دیدن خواب ترسناک مشکل بزرگی نیست ولی اگر به طور مکرر این اتفاق می افتد، وقت مشورت با پزشک است. برخی کابوس ها بعد از موقعیت ها و تجربه های ناخوشایند شخصی پیش آمده و به “اختلال اضطراب پس از سانحه” (PTSD) منجر می شود. کابوس ها روی الگوی خواب تاثیر سو می گذارد و حتی عده ای از مردم در نتیجه این امر اصلا نمی توانند بخوابند. کمبود خواب نیز اثرات بدی روی زندگی شخصی و کاری دارد.

روش دهم: مراقب چیزی که می خوانید و نگاه می کنید باشید.

چیزی که درست قبل خواب می خوانید و یا نگاه می کنید می تواند محرک خواب های خوب یا بد باشد. تماشای فیلم ترسناک و یا خواندن کتابی حاوی داستان های ترسناک می تواند موجب دیدن کابوس شود. این احتمال وجود دارد که آن تصاویر تا مدت های طولانی تر با شما باقی بماند. به گزارش پرشین وی از خواندن کتاب ها و یا تماشای فیلم های ترسناک اجتناب کنید و فقط فیلم ها و کتاب های خوب و شاد را انتخاب کنید.

روش دیدن خواب خوب یازدهم: با شکم گرسنه نخوابید.

گرسنه خوابیدن نیز می تواند در خواب اختلال ایجاد کند. چطور خواب خوب داشته باشید؟ به سادگی یک لیوان شیر و یا یک موز بخورید. این مواد غذایی از جمله گزینه های ایده آل برای بسیاری افراد قبل از خواب است. این مواد شما را آرام کرده و به خواب رفتن شما کمک می کند.

تهیه و ترجمه: گروه روانشناسی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: newhealthadvisor

گردآوری:
برچسب ها:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
روف گاردن های رویاییجراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
رمز و رازهای رابطه با خانواده شوهر ! چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟ رمز و رازهای رابطه با خانواده شوهر ! چقدر درگیری قابل تحمل و پذیرفتنی است؟

اگر در رابطه با خانواده همسر خود دچار مشکل هستید و نمی دانید چگونه باید درست رفتار نمایید در این مطلب به موضوع راه حل برای درگیری با خانواده شوهر پرداخته ایم.

نکات آموزنده برای از بین بردن خودشیفتگی(فرزندسالاری) کودکان
به چه کسانی شیرین عقل می گویند
افراد کم رو و خجالتی موفق می شوند؟
دختران در آرزوی پسر بودن
رازهای درونی خانم ها که بهتر است مردها از آنها با خبر باشند
میل جنسی تا پایان عمر با ماست!
مدارا و نرمش با همسر تا چه حدی جایز است
تاثیر گریه کردن زن ها در ارتباط با شوهر
از این زندگی تکراری خسته شدم!
به فرد داغدار آرام بخش ندهید
علت متنفر بودن از دیدن عکس خود
مهمترین علائم استرس در کودکان
شخصیت شناسی بر اساس انواع پیتزا
شخصیت شناسی زنان از روی کیف آن ها!
شخصیت شناسی براساس شکل ناخن های شما!
شخصیت شناسی از روی ماشین مورد علاقه
شخصیت شناسی فرم بینی
شخصیت درونی افراد را از روی عطر مورد علاقه آنها بشناسید!
شخصیت شناسی جالب از طرز لباس پوشیدن
چکاد بام