طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی با ریزه کاری ها، حتی مناسب تازه کارها

اشتراک:
طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی با ریزه کاری ها، حتی مناسب تازه کارها آشپزی و شیرینی
با طرز تهیه شیرینی ماکارون از شیرینی های معروف فرانسوی آشنا شوید. دستور العمل ارائه شده برای تهیه این شیرینی به دلیل داشتن نکات ریز حتی برای مبتدی ها نیز قابل استفاده است.

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی که در زیر با آن آشنا خواهید شد یک راهنمای ساده است که به خصوص به دلیل داشتن نکات و ریزه کاری های مفید، برای کسانی که در این کار تازه کار محسوب می شوند نیز مناسب است.

طرز تهیه شیرینی ماکارون

روشی که در تهیه شیرینی ماکارون زیر ارائه شده توسط عده زیادی با موفقیت انجام شده است ولی به گزارش پرشین وی سه ویژگی برتر در آن وجود دارد که احتمالا از آن استقبال خواهید کرد:

 1. در این طرز تهیه شیرینی ماکارون از روش مرنگ استفاده شده که آسان ترین نوع در تهیه این شیرینی محسوب می شود.
 2. همچنین میزان شکر آن کاهش پیدا کرده بدون اینکه به کیفیت و بافت شیرینی آسیبی زده شود.
 3. در آخر، توسط صدها نفر از خوانندگان وبلاگ نویسنده مربوطه امتحان شده است.

مواد لازم برای شیرینی ماکارون فرانسوی

 • ۷۰ گرم (حدود یک سوم فنجان) سفیده تخم مرغ (به دمای محیط رسیده باشد)
 • ۱۰۰ گرم بادام پودر شده (بهتر است بادام به خوبی آسیاب شده باشد و علاوه بر این از آرد بادام چرب نیز استفاده نکنید.)
 • ۷۵ گرم پودر قند (خاک قند) [استفاده از خاک قند دست ساز خانگی پیشنهاد نمی شود چرا که معمولا پودر قندهای قنادی حاوی نشاسته ذرت است که به بافت بهتر شیرینی کمک می کند.]
 • ۷۵ گرم شکر دانه ریز (مهم است که برای مرنگ از شکر بسیار دانه ریز استفاده شود چرا که سریع تر حل می شود. می توانید از شکر قنادی نیز استفاده کنید.)
 • یک چهارم قاشق چایخوری کرم تارتار (این مورد اختیاری است و می توانید حذف کنید ولی به تثبیت بهتر سفیده تخم مرغ و داشتن مرنگ سفت تر کمک می کند.)
 • یک چهارم قاشق چایخوری نمک کوشر درشت
 • رنگ غذا ژله ای (در صورت تمایل)

مواد لازم برای باترکریم وسط شیرینی (فیلینگ)

 • ۲ عدد زرده تخم مرغ بزرگ
 • یک چهارم فنجان (۵۰ گرم) شکر
 • سه و یک دوم قاشق غذاخوری شیر
 • یک دوم فنجان (۱۱۵ گرم) کره بدون نمک و نرم شده
 • یک قاشق چایخوری وانیل

وسایل مورد نیاز:

 • ترازو آشپزخانه (یکی از مهمترین ابزارها برای تهیه ماکارون است چرا که عدم توجه به میزان دقیق مواد در این شیرینی، نتیجه مایوس کننده ای خواهد داشت!)
 • الک
 • همزن (هم همزن دستی و هم برقی برای ماکارون می توان استفاده کرد. به گزارش پرشین وی گرچه سخت است ولی هم زدن سفیده تخم مرغ بدون همزن برقی غیرممکن نیست!)
 • کاغذ شیرینی پزی ضخیم. از استفاده از کاغذهای تیره خودداری کنید تا شیرینی ها را قهوه ای نکند.
 • قیف کیسه ای، ماسوره گرد، کاغذ روغنی، کاردک سیلیکونی بزرگ و دماسنج فر از ابزارهای متفرقه دیگری هستند که برای تهیه شیرینی ماکارون مفید است.
طرز تهیه شیرینی ماکارونمراحل الک کردن و همزدن مرنگ تا حدی که به شکل قله های نرم دربیاید

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی

مرحله اول: مواد خشک را الک کنید.

پودر بادام و پودر قند را سه بار الک کنید. (اگر بعد الک کردن حدود ۲ قاشق غذاخوری مواد غیر قابل الک داخل آن باقی ماند، نیازی به جایگزینی آن با مواد جدید ندارید و تکه های درشت مانده داخل الک را دور بریزید.)

نکته: سعی کنید از دستگاه غذاساز و امثال آن برای مخلوط کردن استفاده نکنید مگر اینکه آرد بادام شما پودری نبوده و درشت باشد. چرا که این کار باعث می شود روغن بیشتری از بادام استخراج شده و آرد بادام چرب تری داشته باشید که برای این دستور ایده آل نیست.

مرحله ۲: آماده کردن مرنگ در طرز تهیه شیرینی ماکارون

برای تهیه مرنگ باید سفید تخم مرغ را داخل یک کاسه بزرگ هم بزنید تا کاملا کف کند. سپس کرم تارتار و نمک را اضافه کرده و مدام هم بزنید. به محض اینکه مخلوط شما رنگ سفیدی به خود گرفت، شروع به افزودن شکر کنید و هر بار یک قاشق غذا خوری اضافه کرده و به یک باره شکر را داخل ظرف نریزید و اجازه دهید شکر قبلی خوب حل شود و بعد قاشق شکر بعدی را بیافزایید.

مرنگ را آنقدر هم بزنید تا به شکل قله های نرم دربیاید. اگر می خواهید ماکارون رنگی داشته باشید، وقتی مرنگ به حالت قله درآمد،  رنگ غذا مورد نظر خود اضافه کنید.

نکات لازم:

نکته ۱: سفیده های تخم مرغی که در دمای محیط باشد بهتر هم می خورد و حجم بیشتری می گیرد ولی تخم مرغ های سرد راحت تر جدا می شوند. بنابراین به محض خارج کردن تخم مرغ از یخچال اول سفیده را از زرده جدا کرده و سپس آن را به مدت ۳۰ دقیقه کنار بگذارید تا به دمای محیط برسد.

نکته ۲: دقت کنید که کاسه و همزن چرب نباشد و در سفیده تخم مرغ نیز هیچ گونه زرده باقی نمانده باشد. حتی کمی زرده هم می تواند مرنگ را خراب کند و اجازه نمی دهد به شکل ایده آل برسد. استفاده از کاسه بلوری، استیل و یا مسی بهترین جنس برای هم زدن سفیده تخم مرغ است.

نکته ۳: از شکر بسیار دانه ریز و یا شکر کاستر برای مرنگ استفاده کنید چون راحت تر حل می شود.

نکته ۴: عجله نکنید. مرنگ را با سرعت آهسته ولی مداوم هم بزنید، ممکن است کمی طول بکشد ولی نتیجه بهتری دارد!

مرحله ۳: ماکارون

مخلوط پودر بادام را به مرنگ اضافه کرده و با کاردک لاستیکی به آرامی هم بزنید تا یک دست شود. خمیر را به شکلی که گویی لایه لایه روی هم قرار می دهید هم بزنید تا غلظت آن به حالتی شبیه مواد مذاب برسد، بدین معنی که سفت باشد ولی در عین حال به اندازه ای هم روان باشد که هنگام حرکت دادن کاردک به شکل عدد ۸ لاتین شکل بگیرد.

آشنایی با تهیه ماکارون فرانسویمیزان غلظت خمیر شیرینی ، قیف زدن خمیر و قرار دادن کاغذ شیرینی پزی در طبقه بالای فر

مرحله ۴: قیف زنی در طرز تهیه شیرینی ماکارون

حالا مواد را داخل کیسه قیف ریخته و از یک ماسوره گرد استفاده کنید. (در این آموزش طرز تهیه شیرینی ماکارون از ماسوره ویلتون ۲A استفاده شده است.) به گزارش پرشین وی سپس خمیر شیرینی را به شکل دایره هایی به قطر ۱٫۵ اینچ (حدود ۳٫۵ سانتی متر) روی دو کاغذ شرینی پزی قیف بزنید.

مرحله ۵:  استراحت دادن و پخت ماکارون ها

اجازده دهید شیرینی های روی سینی استراحت کند تا روی آن حالت پوسته ای شکل بگیرد. این کار می تواند از ۱۵ تا چند ساعت طول بکشد. بستگی به رطوبت هوای محیط دارد. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید می توانید برای سریع کردن پروسه خشک شدن، از پنکه استفاده کنید.

نکته: برای امتحان می توانید با انگشت روی سطح شیرینی ها بزنید، باید خمیر خشک باشد و اگر به انگشت چسبید یعنی هنوز باید استراحت کند تا خشک شود.

دمای فر را به مدت ۱۵ الی ۱۸ دقیقه حدود ۳۰۰ درجه فارنهایت گرم کنید. (برای پخت ماکارون از تنظیمات گرمایش همرفتی در فر استفاده نکنید). در این آموزش حرارت فر از بالا به پایین تنظیم شده است.

نکات لازم در این مرحله

نکته: برای جلوگیری از قهوه ای شدن شیرینی، یک ورقه شیرینی پزی خالی را روی قفسه بالایی فر پهن کنید تا حرارت مستقیم رنگ شیرینی ها را تیره نکند.

نکته: بهتر است بیش از حد لازم شیرینی ها را بپزید. اگر هنوز به کاغذ چسبیده باشد یعنی هنوز مرحله پخت کامل نشده است. بعد گذشت ۱۸ دقیقه از پخت، هر ۳۰ تا ۴۵ ثانیه شرینی ها را چک کنید.

مرحله ۶: پر کردن داخل ماکارون ها (فیلینگ)

ماکارون ها را با مواد مورد علاقه خود پر کنید. ولی رایج ترین فیلینگ برای ماکارون، گاناش، باتر کریم و مرباست.

در این طرز تهیه شیرینی ماکارون از باترکریم استفاده شده است.

ماکارون فرانسویآماده سازی ماکارون ها برای فیلینگ

دستور تهیه باتر کریم

گام ۱: ابتدا زرده های تخم مرغ را داخل کاسه متوسطی ریخته و با همزن دستی به آرامی هم بزنید و سپس شکر را اضافه کنید. هم زدن را تاجایی ادامه دهید که رنگ آن کمرنگ شده و بیشتر شکرها حل شده باشد.

گام ۲: سپس شیر را اضافه کنید.

گام ۳: مخلوط زرده تخم مرغ را به یک قابلمه کوچک منتقل کرده و روی درجه حرارت پایین مرتب هم بزنید. حدود پنج دقیقه این کار را ادامه دهید تا مواد مثل پودینگ مقداری غلظت پیدا کند.

گام ۴: مخلوط را دوباره به کاسه برگردانده و اجازه دهید به دمای اتاق برسد.

گام ۵: کره را در سه نوبت افزوده و هم بزنید. سپس عصاره وانیل را اضافه کرده و به مخلوط کردن ادامه دهید تا مواد شما یک دست شود.

گام ۶: باترکریم را به کیسه قیف منتقل کرده و به گزارش پرشین وی از ماسوره گرد استفاده کنید.

چیدمان ماکارون روی هم

برای چینش ماکارون، اول سعی کنید با توجه با سایز دایره های شیرنی آنها را جفت کنید. سپس روی سطح کار خود آن را بچینید به نوحی که قسمت مسطح و صاف آن رو به بالا باشد. سپس با قیف فیلینگ در شیرینی زیرین قیف بزنید و سپس لایه بعدی شیرینی را روی آن قرار داده و فشار دهید تا فیلینگ تا لبه های شیرینی بیاد.

به محض اینکه ماکارون ها را با فیلینگ مد نظرتان پر کردید، آنها را داخل یک محفظه کاملا بدون هوا قرار داده و قبل از مصرف حدود ۸ تا ۲۴ ساعت داخل یخچال نگه دارید. این کار به جا افتادن فیلینگ و نفوذ آن به ماکارون ها کمک می کند.

زمان سرو ماکارون

قبل سرو و مصرف کردن ماکارون، ابتدا آنها را نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید.

تهیه و ترجمه: گروه آشپزی پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: sweetandsavorybyshinee

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
پیشنهادات وِیژه
فیلم پرشین وی
طرز تهیه اسپاگتی به روش مکزیکی طرز تهیه اسپاگتی به روش مکزیکی

پاستا یکی از غذاهای مورد علاقه همه به ویژه بچه ها که عاشق پاستا و پنیر پیتزا هستند و شما می توانید آن را با مواد مختلف تهیه کنید. اسپاگتی مکزیکی یکی از غذاهای بسیار ساده و راحت می باشد. با ما همراه باشید .

آش رشته با دسر سیب
طرز تهیه تاووک (خوراک ترکیه ای)
میوه های کاراملی
فالوده با آلبالو
نخود پلو (برای ۴ نفر)
ناهار برای مدرسه با طرز تهیه ۶ مدل ساندویچ مختلف
طرز تهیه چیز کیک آلبالویی
طرز تهیه پیتزا در نان ساندویچی ، خوشمزه و جالب !
پیتزای نخودفرنگی و سیب‌زمینی شکم پر
طرزتهیه انواع سس سالاد و سوخاری خوشمزه با ۱۰ دستورالعمل ساده
روش تهیه املت خوشمزه یونانی
پف دار شدن کیک با ۷ ریزه کاری مهم و تضمینی
کراکت بادمجان کراکت خوشمزه و اسان
طرز تهیه کوکوی لوبیا سبز تبریزی
کرم زعفرانی ، دسر خوشمزه و شادی آور
طرز تهیه میگو اسکمپی به سبک فرانسوی
ماکارونی با مرغ و سبزیجات
روشی آسان برای تهیه آیس کافی
انواع خورش های ایرانی که در بین مردم ایران و گردشگران محبوب اند